Gå til hovedindhold
117

Dette jobopslag er udløbet

Sundhedsassistent søges til Alluitsup Paa

Erfaren Sundhedsassistent søges til vores bygd, Alluitsup Paa med cirka 220 indbyggere med start pr 1. juni eller efter aftale.

Kan du kun komme i et 3 måneders vikariat, er det også en mulighed.

Sygeplejestationen hører ind under Regionssygehuset i Qaqortoq.

 

Vi kan tilbyde et job, hvor du:

  • Får mulighed for at arbejde inden for et bredt fagligt spektrum
  • Et meget selvstændigt og udfordrende job.
  • Får tid til den enkelte patient

Vi forventer, at du:

  • Har nogle års erfaring inden for klinikken (skadestue, en klar fordel )
  • Er fleksibel og har gode samarbejdsevner
  • Er bevidst om dine kompetencer
  • Kan arbejde selvstændigt

Ved en fastansættelse, vil der være et forløb, hvor du som sundhedsassistent, kommer ind og arbejder på regionssygehuset hvert halve år, så du på den måde, løbende vil få en tæt kontakt med regionssygehuset og få de nyeste inputs. Forløbet vil være af en måneds varighed og efter aftale med dig.

Arbejdet på sygeplejestationen er meget alsidigt, der er oftest tid til at tage vare omkring hele patientens situation. Der er åbent for patientkonsultationer indtil klokken 13, hvorefter at der er diverse hjemmebesøg samt medicin ophældninger, som skal varetages.

Du vil arbejde sammen med vores bygdemedhjælper, som har arbejdet i mange år på sygeplejestationen, og som også fungerer som tolk. Derudover vil du have tæt kontakt med vores faste sygeplejerske, samt lægerne i Qaqortoq. Der er mulighed for løbende skype møder.

Læs om kommunen på www.kujalleq.dk Bygden ligger omgivet af de smukkeste fjelde og med kort sejltur til de varme kilder.

STATSBORGERSKAB
Såfremt du ikke er nordisk statsborger, gøres der opmærksom på, at man skal have gyldig opholds- og arbejdstilladelse for at kunne arbejde i Grønland. Opholds- og arbejdstilladelse kan først ansøges ved aftalt ansættelse, hvor ansættelsen er betinget af, at man opnår gyldig tilladelse.

 

REJSE OG BOLIGFORHOLD
Ved vikariater ydes der for den ansatte fri til - og fratrædelsesrejse.

Der ydes fri til- og fratrædelsesrejse efter gældende overenskomst.

 

Der vil til stillingen kunne anvises bolig efter gældende regler. Husleje og boligstandard kan variere afhængigt af boligens alder, ejerforhold mv. Der kan være ventetid på anvisning af permanent personalebolig, hvorfor der kan ske indkvartering vakant. Der kan være varierende afstand til arbejdsstedet.

 

LØN OG ANSÆTTELSE
Stillingen aflønnes i henhold til gældende overenskomst. Find din overenskomst her.

http://www.gjob.gl/Praktiske-forhold/Overenskomster

 

ANSØGNING
Ansøgning bilagt kopi af relevante bilag skal sendes gennem Sundhedsvæsenets rekrutteringssystem  http://www.gjob.dk/Sogjob/Stillingsbeskrivelse?VID=201803140)

 

Ansøgningsfrist: d. 10. april 2018

 

KONTAKT
Information om stillingen kan indhentes ved ledende regionssygeplejerske Inge Kolby Pedersen på tlf. (+299) 64 22 11 eller på e-mail: ikc@peqqik.gl

 

Generelle oplysninger om løn og ansættelsesforhold kan desuden fås ved henvendelse til personalekonsulent Aqqaluk Jørgensen på tlf. +299 34 42 14 eller på e-mail: aqqj@peqqik.gl
 

 

Det grønlandske Sundhedsvæsen er pr. 1. juli 2017 blevet en røgfri arbejdsplads. Der er indført rygeforbud for alle ansatte i arbejdstiden. Dette omfatter alle indendørs og udendørs lokaliteter.