Gå til hovedindhold
111

Dette jobopslag er udløbet

Vi søger en erfaren sundhedsassistent eller -medhjælper til vores bygd Alluitsup Paa i Region Kujataa

Vi søger en erfaren sundhedsassistent eller -medhjælper til vores bygd Alluitsup Paa i Region Kujataa med tiltrædelse d. 15. marts 2018 eller efter aftale. Søger du et job i naturskønne omgivelser og faglige udfordringer, så er dette job måske noget for dig?

 

Alluistup Paa er en bygd med cirka 220 indbyggere og hører som sygeplejestation ind under Regionssygehuset i Qaqortoq.

 

Vi kan tilbyde et job;

  • hvor du får en god introduktion
  • hvor du får et tæt samarbejde med regionssygehuset
  • præget af selvstændighed og udfordringer
  • hvor du kommer ind til Qaqortoq hvert 6. måned og får ny viden og sparring med et par ugers ophold

 

Vi forventer, at du:

  • har nogle års erfaring inden for klinikken (erfaring med skadestue er en klar fordel)
  • er fleksibel og har gode samarbejdsevner
  • er omstillingsparat
  • kan arbejde selvstændigt

 

Før du starter i bygden vil du komme ind på regionssygehuset og få introduktion i forskellige funktioner samt lært dine samarbejdspartnere at kende.

 

Ved en fastansættelse, vil der være et forløb, hvor du, som sundhedsassistent, kommer ind og arbejder på regionssygehuset hvert halve år, så du på den måde vil blive en meget synlig kollega og få de nyeste inputs.  Forløbet vil være af en måneds varighed.

 

Arbejdet på sygeplejestationen er meget alsidigt, og der er oftest tid til at tage vare omkring hele patientens situation. Der er åbent for patientkonsultationer indtil klokken 13, hvorefter diverse hjemmebesøg samt medicin-ophældninger varetages.

Du vil arbejde sammen med vores bygdemedhjælper, som har arbejdet i mange år på sygeplejestationen, hvem også fungerer som tolk. Derudover vil du have tæt kontakt med vores faste sygeplejerske i Qaqortoq.

 

Læs om kommunen på www.kujalleq.gl. Bygden ligger omgivet af de smukkeste fjelde og med kort sejltur til de varme kilder.

 

STATSBORGERSKAB
Såfremt du ikke er nordisk statsborger, gøres der opmærksom på, at man skal have gyldig opholds- og arbejdstilladelse for at kunne arbejde i Grønland. Opholds- og arbejdstilladelse kan først ansøges ved aftalt ansættelse, hvor ansættelsen er betinget af, at man opnår gyldig tilladelse.

 

REJSE OG BOLIGFORHOLD
Ved vikariater ydes der for den ansatte fri til - og fratrædelsesrejse.

Der ydes fri til- og fratrædelsesrejse efter gældende overenskomst.

 

Der vil til stillingen kunne anvises bolig efter gældende regler. Husleje og boligstandard kan variere afhængigt af boligens alder, ejerforhold mv. Der kan være ventetid på anvisning af permanent personalebolig, hvorfor der kan ske indkvartering vakant. Der kan være varierende afstand til arbejdsstedet.

 

LØN OG ANSÆTTELSE
Stillingen aflønnes i henhold til gældende overenskomst. Find din overenskomst her.

http://www.gjob.gl/Praktiske-forhold/Overenskomster

 

ANSØGNING
Ansøgning bilagt kopi af relevante bilag skal sendes gennem Sundhedsvæsenets rekrutteringssystem. (http://www.gjob.gl/Sogjob/Stillingsbeskrivelse?VID=201801048)

 

Ansøgningsfrist: 19. februar 2018

 

KONTAKT
Information om stillingen kan indhentes ved Ledende Regionssygeplejerske Inge Kolby Pedersen på tlf. (+299) 64 22 11 eller på e-mail: IKC@PEQQIK.GL.

 

Generelle oplysninger om løn og ansættelsesforhold kan desuden fås ved henvendelse til personalekonsulent [navn] på tlf. +299 34 42 14 eller på e-mail: AQQJ@PEQQIK.GL.
 

 

Det grønlandske Sundhedsvæsen er pr. 1. juli 2017 blevet en røgfri arbejdsplads. Der er indført rygeforbud for alle ansatte i arbejdstiden. Dette omfatter alle indendørs og udendørs lokaliteter.