Gå til hovedindhold
126

Dette jobopslag er udløbet

Manager til FoodLab Greenland

Foreningen FoodLab Greenland søger madglad og engageret manager, til at opbygge og drive nationalt FoodLab i Nuuk.

Foreningens ejere, Sermersooq Business og Innovation Greenland – har ønsker om at understøtte den bæredygtige udvikling på fødevareområdet, og bidrage til gunstigere rammebetingelser for fødevareerhvervet i Grønland. Derfor har vi i fællesskab taget initiativ til FoodLab Greenland, som forventes at åbne primo 2022 i Nuuk.

FoodLab Greenland tager afsæt i det afprøvede FoodLab Nuuk koncept, og har til formål at skabe rammerne for nye fødevarevirksomheder, fødevareinnovation og vidensdeling på tværs. Det sker ved at FoodLab Greenland tilbyder sparring, netværk og fødevaregodkendte lokaler, som kan anvendes til small-scale produktioner, workshops og mad events.  

Lige nu søger vi en manager, som vil stå i spidsen for at udvikle og drive FoodLab Greenland. Vi søger dig der brænder for fødevareområdet, iværksætteri og erhvervsudvikling. Dig som har kommerciel forståelse, og erfaring med fødevareområdet. Som manager får du en helt unik mulighed for at sætte dit eget præg på FoodLab Greenland – alt lige fra indretning til drift. Du refererer til Foreningens bestyrelse, hvorfra du også vil få grundig oplæring og sparring.

 

Dine arbejdsområder som manager:

 • Opstarte FoodLab Greenland.
 • Agere som vært og sparringspartner for FoodLab Greenlands brugere.
 • Udarbejde og sikre at arbejdsgange, procedurer mv. altid er opdaterede og relevante, samt i overensstemmelse med gældende lovgivning.
 • Markedsføre og kommunikere FoodLab Greenlands tilbud og aktiviteter på relevante platforme.
 • Planlægge og eksekvere relevante events.
 • Bidrage til at skabe værdifulde samarbejder på tværs af fødevareerhvervets aktører.

 

Vi tilbyder dig:

 • Et alsidigt og udfordrende job med høj grad af frihed under ansvar.
 • Gode muligheder for udfordring samt udvikling af dine faglige og personlige kompetencer.
 • Rig mulighed for at udvikle ideer til praktiske indsatser.
 • Et spændende og innovativt arbejdsmiljø.

 

Fagligt forestiller vi os at du:

 • Har en relevant uddannelse eller erfaring indenfor fødevarer, iværksætteri og/eller innovationsledelse. Men vigtigst af alt, at du har engagement og interesse på området.
 • Har kendskab til de Grønlandske fødevarer og madkulturen.
 • Har stærke kommunikationsevner, og formår at skabe værdi og engagement på mange niveauer.
 • Har erfaring/interesse indenfor community management, kommunikation, markedsføring og sociale medier.
 • Har grundlæggende økonomisk forståelse.
 • Behersker grønlandsk, dansk og engelsk i skrift og tale.

 

Stillingen er en fuldtidsstilling (40 timer om ugen). Der må forventes skiftende arbejdstider, samt weekendarbejde.

Ansættelse pr. 1. oktober 2021 eller før.
Ansøgningsfristen er 20. august 2021.

Ansøgning:
Ansøg ved at sende en mail mærket: FoodLab Manager, indeholdende motiveret ansøgning, CV og relevante dokumenter og referencer til foodlab@sermersooq.gl

Løn og ansættelsesvilkår:
Løn efter kvalifikationer.
Ansættelsen vil ske med 3 måneders prøvetid.

Bolig: Der kan ikke tilbydes bolig til stillingen.

Straffe- og børneattest:
Forud for eventuel ansættelse, skal foreningen have modtaget en straffe- og børneattest.

 

Om FoodLab:
FoodLab Nuuk har eksisteret siden september 2019, og er i dag drevet og finansieret af Sermersooq Business. Medio 2021 indgår Innovation Greenland som partner, og FoodLab bliver et nationalt tilbud. I den forbindelse flytter FoodLab til nye lokaler i Innovation Centeri, på Issortarfimmut 1 i Nuuk.

Læs eventuelt mere om FoodLab på www.foodlab.gl

Hvis du vil vide mere om stillingen og/eller FoodLab, er du velkommen til at kontakte nuværende FoodLab manager; Anne Nivíka Grødem, tlf. +299 56 02 82, mail foodlab@sermersooq.gl eller FoodLab Greenlands formand; Christian Wennecke, tlf. +299 56 23 78, mail christian@innovation.gl.