Gå til hovedindhold
108

Dette jobopslag er udløbet

IMAK søger en erfaren faglig sekretær

Har du fagpolitisk forståelse, administrativ indsigt, og er god til at samarbejde på tværs af faggrænser og sprog, så har vi måske stillingen til dig i Ilinniartitsisut Meeqqat Atuarfianneersut Kattuffiat, IMAK.

 

Vi er en lille, men travl arbejdsplads, der varetager vores medlemmers interesser både gennem enkelte sager samt ved overenskomstforhandlinger med såvel det offentlige som private skoler.

 

Vi forestiller os, at du har erfaring fra fagpolitisk arbejde. Du skal have indgående kendskab til den grønlandske folkeskole. Og det er en fordel, hvis du er dobbeltsproget. Vi forventer, at du trives med at have travlt, ligesom det falder dig naturligt at hjælpe til med andre opgaver, når det brænder på.

 

Du vil have ledelsesansvar over for personalet i tæt samarbejde med formand. Det vil sige lede og fordele arbejdet på kontoret. Du skal være i stand til at opbygge en tillidsfuld relation til formand og næstformand, da du arbejder i team med dem. Ligesom du er sparringspartner for formand, bestyrelse og personale.

 

Vi tilbyder
En god, hyggelig og til tider lidt hektisk arbejdsplads, hvor vi tager vare på hinanden. Der er mulighed for årlige kurser inden for området. Ansættelse på individuel kontrakt.

 

Vi gør opmærksom på, at der i Aftale mellem Grønlands Landsstyre og Ilinniartitsisut Meeqqat Atuarfianneersut Kattuffiat, IMAK, om tillidsrepræsentanter i folkeskolen i Grønland og organisationsansatte i IMAK er hjemmel til at aftale tjenestefrihed uden løn til medlemmer af IMAK, der ansættes til administrativt arbejde i organisationens sekretariat.

 

Hvis du ønsker yderligere uddybning af stillingsopslaget, kan du henvende dig telefonisk på tlf. 322550 eller 543339. Vi behandler selvfølgelig din henvendelse fortroligt.

 

Har ovenstående din interesse, så send en ansøgning til foreningens sekretariat til imak@imak.gl inden 16. november 2020. Tiltrædelse snarest eller efter aftale. Vi glæder os til at læse din ansøgning.

 

Ilinniartitsisut Meeqqat Atuarfianneersut Kattuffiat, IMAK
Postbox 867
3900 Nuuk