Gå til hovedindhold
108

Dette jobopslag er udløbet

Receptionist søges til Grønlands Handelsskole

Er du smilende og serviceminded? Er du god til at håndtere alverdens spørgsmål, og trives du med at hjælpe andre? Så er det dig, vi søger.

Niuernermik Ilinniarfik, Nuuk er en velfunderet og dynamisk uddannelsesinstitution, der udbyder en række erhvervsrettede og praktikbaserede uddannelser i tæt samarbejde med virksomheder og offentlige instanser. Niuernermik Ilinniarfik, Nuuk er inde i en udviklingsfase med fokus på nye tilbud, som skal styrke vores ambition om at tiltrække og fastholde studerende samt at matche erhvervslivets behov for kompetent arbejdskraft.

Dine opgaver
Arbejdsopgaverne som receptionist er varierede og kræver, at du er serviceminded og kan samarbejde på tværs af faglige grænser. Du vil have daglig kontakt til elever, studerende, personalet og eksterne samarbejdspartnere.

Arbejdsopgaverne vil blandt andet omfatte:

 • Telefonbetjening og -omstilling
 • Varetage personlige henvendelser til organisationen
 • Håndtere og journalisere indgående og udgående post
 • Modtage betaling for services
 • Lave billetbestillinger
 • Koordinering og klargørelse af mødeaktiviteter
 • Ad hoc-opgaver inden for afdelingens område


Som receptionist er du den første, man møder på kontoret, og du skal derfor være imødekommende og smilende i mødet med andre mennesker. Der vil være forskellige ad hoc-opgaver fra både elever, studerende og personale, så du skal kunne tåle at blive forstyrret i dit arbejde. 
Du vil referere til afdelingslederen.

Vi ønsker, at du

 • har en relevant erhvervsuddannelse eller tilsvarende erfaring indenfor administration
 • har kendskab til Office-pakken og studieadministrative systemer vil være en fordel
 • er serviceminded og hjælpsom
 • er en dedikeret holdspiller, som har gåpåmod og trives i et dynamisk og fleksibelt miljø
 • gode kommunikations- og formuleringsevner på både grønlandsk og dansk vil blive vægtet højt


Vi tilbyder
Et spændende job på en uddannelsesinstitution i vækst, der ser vores elever, studerende og medarbejdere som værende vores vigtigste ressource til at skabe innovative løsninger. Du vil få spændende udfordringer og mulighed for at blive del af et hold dygtige, engagerede, inspirerende og innovative kollegaer, hvor godt humør er en væsentlig ingrediens i hverdagen.

Arbejdstiden er 40 timer om ugen, og stillingen ønskes besat 1. december 2020 eller efter aftale.

Yderligere oplysninger
Kan du se dig selv som receptionist på vores hold, og vil du vide mere, så kontakt afdelingsleder Rosa A. Mørch, tlf. +299 342556 eller e-mail roam@ninuuk.gl

Læs mere om Grønlands Handelsskole på www.ninuuk.net.

Vi glæder os til at høre fra dig!

Løn og ansættelsesforhold
Løn - og ansættelsesvilkår, herunder ret til til- og fratrædelsesrejse og bohaveflytning, i henhold til den på tiltrædelsestidspunktet gældende aftale/overenskomst mellem Grønlands Selvstyre og pågældende forhandlingsberettigede organisation.

Bolig
Der anvises ikke personalebolig til stillingen. Såfremt en ansøger allerede har personalebolig gennem ansættelse i Selvstyret, bibeholdes ret til anvist personalebolig. Personaleboligen er knyttet op på ansættelsesforholdet, og skal fraflyttes ved ansættelsesforholdets ophør.

Indsend ansøgning, CV, uddannelses- og kursusbeviser, samt andre relevante dokumenter ved at trykke ”Send ansøgning”.
Vi modtager ikke ansøgninger via e-mail.

 

Om Naalakkersuisut
Søger du udfordringer og har lyst til at præge hverdagen gennem dit arbejdsliv og være med til at forme fremtiden, så er et job hos Grønlands Selvstyre noget for dig.
Vi forventer stor ansvarlighed og vægter faglige kvalifikationer, en sund analytisk tilgang til tingene samt omstillingsparathed højt hos medarbejderne. Herudover er din evne til at strukturere hverdagen og bevare overblikket vigtig.

Grønlands Selvstyre består af en Centraladministration, med mere end 650 ansatte fordelt på flere departementer, samt en lang række decentrale enheder. Tilsammen er vi mere end 2500 mennesker tilknyttet Grønlands Selvstyre. Centraladministrationens opgave er, at sikre Naalakkersuisut (regeringen) et solidt politisk beslutningsgrundlag, samt at føre de politiske beslutninger ud i livet.

Du kan læse mere om Grønlands Selvstyre på http://www.naalakkersuisut.gl/job

Send ansøgning