Gå til hovedindhold
70

Dette jobopslag er udløbet

Niuernermik Ilinniarfik søger en studiesekretær til de videregående uddannelser

Er du stærk i planlægning og administration? Kan du give studerende, medarbejdere, ledelsen og eksterne samarbejdspartnere en effektiv, korrekt og imødekommende service? Så er det dig, vi søger.

Niuernermik Ilinniarfik, Nuuk er en velfunderet og dynamisk uddannelsesinstitution, der udbyder en række erhvervsrettede og praktikbaserede uddannelser i tæt samarbejde med virksomheder og offentlige instanser. Niuernermik Ilinniarfik, Nuuk er inde i en udviklingsfase med fokus på nye tilbud, som skal styrke vores ambition om at tiltrække og fastholde studerende samt at matche erhvervslivets behov for kompetent arbejdskraft. De videregående uddannelser omfatter blandt andet bachelor- og akademiuddannelser samt uddannelser inden for det finansielle område.

Dine opgaver
Som studiesekretær vil du indgå i et team, hvor arbejdsområdet spænder vidt fra grunduddannelser til videregående uddannelser og efteruddannelser. Arbejdsopgaverne som studiesekretær er varierede og kræver, at du er serviceminded og kan samarbejde på tværs af faglige grænser. Du vil have daglig kontakt til studerende, medarbejdere, ledelsen, den øvrige administration og eksterne samarbejdspartnere. Du vil blive en del af uddannelsessekretariatet, som varetager opgaver indenfor planlægning og administration af vores uddannelser.

Arbejdsopgaverne består overordnet af følgende:

 • Semesterplanlægning og -drift
 • Eksamens- og reeksamensplanlægning og gennemførsel
 • Vedligeholdelse af studieordninger og lærerplaner i samarbejde med underviserne
 • Daglig sagsbehandling og anvendelse af diverse studieadministrative systemer
 • Planlægning og koordinering af uddannelsesrelaterede aktiviteter
 • Praktikpladsgodkendelser, kontaktperson til virksomheder mv.
 • Afvikling af ad hoc og udviklingsopgaver
 • Holde sig opdateret om lovgivning, bekendtgørelser og vejledninger


Arbejdet kræver, at du trives med at arbejde på tværs af afdelinger, og at du kan bevare overblikket over detaljekrævende opgaver. Du vil referere til den ledende uddannelsesinspektør.

Vi ønsker, at du

 • har en relevant erhvervs- eller videregående uddannelse indenfor administration eller lignende
 • har erfaring med uddannelsesledelse og uddannelsesplanlægning og -tilrettelæggelse
 • har kendskab til Office-pakken og studieadministrative systemer vil være en fordel, eksempelvis Lectio, Wiseflow m.fl.
 • har kendskab til erhvervsuddannelser såvel som det grønlandske uddannelsessystem
 • kan arbejde både selvstændigt og sammen med andre, samt at du er struktureret og detaljeorienteret
 • endvidere vil gode kommunikations- og formuleringsevner på både grønlandsk og dansk blive vægtet højt
 • er en dedikeret holdspiller, som har gåpåmod og trives i et dynamisk og fleksibelt miljø
   

Vi tilbyder
Et spændende job på en uddannelsesinstitution i vækst, der ser vores elever, studerende og medarbejdere som værende vores vigtigste ressource til at skabe innovative løsninger. Du vil her få mulighed for at være med til at udvikle og effektivisere de uddannelsesmæssige processer og planlægning, der tegner skolens hverdag. Du vil få spændende udfordringer og muligheden for at blive del af et hold dygtige, engagerede, inspirerende og innovative kollegaer, hvor godt humør er en væsentlig ingrediens i hverdagen.

Arbejdstiden er 40 timer om ugen, og stillingen ønskes besat snarest muligt.

Yderligere oplysninger
Kan du se dig selv som studiesekretær på vores hold, og vil du vide mere, så kontakt ledende uddannelsesinspektør Lise Andersen, tlf. 34 25 70 eller e-mail lian@ninuuk.gl

Læs mere om Grønlands Handelsskole på www.ninuuk.gl.

Ansøgning
Ansøgningsfrist 14. august 2020. Ansættelsessamtaler vil blive afholdt løbende.
Vi glæder os til at høre fra dig!

Løn og ansættelsesforhold
Løn - og ansættelsesvilkår, herunder ret til til- og fratrædelsesrejse og bohaveflytning, i henhold til den på tiltrædelsestidspunktet gældende aftale/overenskomst mellem Grønlands Selvstyre og pågældende forhandlingsberettigede organisation.

Bolig
Der anvises ikke personalebolig til stillingen. Såfremt en ansøger allerede har personalebolig gennem ansættelse i Selvstyret, bibeholdes ret til anvist personalebolig. Personaleboligen er knyttet op på ansættelsesforholdet, og skal fraflyttes ved ansættelsesforholdets ophør.

Indsend ansøgning, CV, uddannelses- og kursusbeviser, samt andre relevante dokumenter ved at trykke ”Send ansøgning”.
Vi modtager ikke ansøgninger via e-mail.

Om Naalakkersuisut
Søger du udfordringer og har lyst til at præge hverdagen gennem dit arbejdsliv og være med til at forme fremtiden, så er et job hos Grønlands Selvstyre noget for dig.
Vi forventer stor ansvarlighed og vægter faglige kvalifikationer, en sund analytisk tilgang til tingene samt omstillingsparathed højt hos medarbejderne. Herudover er din evne til at strukturere hverdagen og bevare overblikket vigtig.

Grønlands Selvstyre består af en Centraladministration, med mere end 650 ansatte fordelt på flere departementer, samt en lang række decentrale enheder. Tilsammen er vi mere end 2500 mennesker tilknyttet Grønlands Selvstyre. Centraladministrationens opgave er, at sikre Naalakkersuisut (regeringen) et solidt politisk beslutningsgrundlag, samt at føre de politiske beslutninger ud i livet.

Du kan læse mere om Grønlands Selvstyre på http://www.naalakkersuisut.gl/job

Send ansøgning